Sztuczne przynęty
Najlepsze wskazówki dotyczące łowienia ryb sztucznymi przynętami
Sztuczne przynęty to bardzo dobra alternatywa dla przynęt naturalnych.
Zwłaszcza gdy pod ręką nie masz np. żywych robaków, a ryby w łowisku właśnie na to reagują. Wyposażony w sztuczną przynętę, będziesz po prostu przygotowany na wszystko w każdym momencie.
Ile razy byłeś w sytuacji, że musiałeś/aś zakończyć łowienie, bo zabrakło Ci robaków lub kukurydzy, albo miałeś ochotę powędkować w niehandlową niedzielę? Dzięki sztucznym przynętom, takie sytuacje już Ci się nie zdarzą. Możesz mieć je zawsze przy sobie i stosować w każdej sytuacji, bez obaw o to, że będą nieświeże.
W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę przynęt sztucznych, które pomogą Ci dostosować się do każdej sytuacji na łowisku.
U nas znajdziesz perfekcyjne, pływające imitacje kukurydzy, robaków i larw w kolorach fluo o szczególnych właściwościach:
- intensywne barwy zaciekawiają ryby i prowokują do brań
- dobrze sprawdzą się we wszystkich rodzajach połowów karpi, leszczy, linów, kleni, płoci
- mogą być stosowana bezpośrednio na haczyk, włos lub jako samodzielna przynęta
- dzięki dużej wyporności są idealne do podnoszenia różnych przynęt haczykowych
- porowata powierzchnia dobrze absorbuje zapachy, można je aromatyzować sprayem lub dipować dla zwiększenia atrakcyjności
- można ich używać wielokrotnie
Czy sztuczne przynęty naprawdę działają na ryby?
Niektórzy wędkarze są bardzo podejrzliwi wobec sztucznych przynęt, jednak nie ma ku temu uzasadnionego powodu. W rzeczywistości sztuczne robaki czy kukurydza mogą czasami być bardziej skuteczne niż prawdziwe. Ich odpowiednia konstrukcja została tak dopracowana, aby pod wodą zarówno zachowaniem, jak i wyglądem przypominały swoje naturalne odpowiedniki.
Sztuczne przynęty to także duża wygoda. Możesz kupić je na początku sezonu i nosić w torbie, korzystając z nich w każdej chwili, kiedy zajdzie taka potrzeba. Do tego są one bardzo trwałe, dzięki czemu jedną przynętę możesz używać kilka razy. Inną zaletą jest łatwość montażu na haczyku, co z pewnością przypadnie do gustu zwłaszcza początkującym wędkarzom.
W zależności od obranej taktyki i warunków nad wodą, można także stosować różne kolory sztucznych przynęt. Dostępne barwy są znacznie bardziej uniwersalne i intensywne, niż w przypadku przynęt naturalnych. Jest to szczególnie ważne w mętnych wodach, gdzie aby dobrać się do ryb, musisz się przebić dobrą widocznością wabika. Przynęty sztuczne możesz także dowolnie aromatyzować, co dodatkowo zwiększa ich skuteczność.
Sztuczne przynęty są również trwalsze. Łowiąc na nie, możesz być pewien, że nie zostaną one wyskubane przez małe rybki i nie zmienią swoich właściwości. Naturalne przynęty musisz wymieniać kilka razy podczas łowienia. Sztuczne wręcz przeciwnie - mogą starczyć Ci na kilka wypraw.
Wskazówki, jak łowić na sztuczne przynęty
Łowienie sztucznymi przynętami w zasadzie niczym się nie różni od łowienia przynętami naturalnymi i jest dość proste, nawet dla początkujących.
Przedstawiamy Ci jednak parę wskazówek, by wędkowanie na sztuczne przynęty było jeszcze bardziej efektywniejsze:
Łowiąc na sztuczne robaki wybierz haczyk z prostym trzonkiem. Dzięki temu ruch robaka będzie bardziej naturalny. Plastikowe robaki mają tendencję do zsuwania się po haczyku. Odpowiedni haczyk zatem zapobiegnie utracie przynęty i polepszy zacięcie ryby.
Unikaj używania bardzo dużych haczyków, ponieważ często skutkuje to mniejszą liczbą brań.
Podczas zakładania lub ściągania sztucznej przynęty należy unikać nadmiernego jej ciągnięcia, bo może to skutkować deformacją kształtu, a co za tym idzie, może doprowadzić do nienaturalnego ruchu przynęty pod wodą.
Podczas łowienia możesz raz na jakiś czas lekko poruszyć robakiem, by stworzyć naturalny ruch przynęty. Ryby może to zaciekawić, wywołując tym samym większą ilość brań.
Trzymając wędkę, unikaj dużych ruchów szczytówką wędziska. Zamiast tego delikatnie potrząśnij robakiem.
Zawsze miej kilka różnych robaków w swoim pudełku i zmieniaj je, jeśli to konieczne. To samo tyczy się haczyków. Nie można oczekiwać, że pojedynczy robak zawsze będzie działał w na każdym łowisku. Spróbuj je przetestować, zwłaszcza jeśli łowisz w nieznanym miejscu.