Wędziska
Wędzisk na rynku jest na tyle dużo, że wybór odpowiedniego powinien nie być przypadkowy.
Istnieje wiele czynników i opcji, które powinieneś wziąć pod uwagę, szukając wędki dla siebie, bo mają one ogromne znaczenie w kontekście choćby jakości łowienia ryb.
W naszej ofercie znajdziesz wędki, których parametry idealnie dopasujesz pod swoje wymagania. Posiadamy wędziska dedykowane zarówno do feedera, jak i method feedera.
Jakie wędki znajdziesz w naszym sklepie:
- Wędki feederowe - w gamie wędek feederowych znajdziesz modele zarówno finezyjne, przeznaczone do łowienia mniejszych gatunków ryb w wodach stojących, jak i mocne wędziska, których można używać na ciężkich terenach wędkarskich, tj. na dalekich odległościach czy rwących rzekach
- Wędki method feeder - modele naszych wędzisk to typowe kije do zadań specjalnych, dla których nie straszna jest specyfika łowienia ryb na methodę. Odpowiednia, progresywna akcja nie tylko ułatwia hol, ale także daje niezapomniane wrażenia, zwłaszcza gdy na wędce pojawi się większy osobnik. Dodatkowo moc drzemiąca w blankach daje duże poczucie bezpieczeństwa.
Proponujemy Ci wędziska na każdą kieszeń w dwóch zakresach cenowych:
- Wędziska z serii X-Cast - wędki o wysokich parametrach, które można wykorzystać w każdych warunkach. Piękna progresywna akcja nie tylko wiele wybacza, ale daje także dużo frajdy podczas holu. Piekielnie mocny blank to również poczucie bezpieczeństwa podczas walki z większymi osobnikami. W tej gamie znajdziesz zarówno wędki dłuższe, jak krótsze - do methody i klasyka.
- Wędziska Method Feeder - wędki w niższym zakresie cenowym, ale równie skuteczne, posiadające jedne z najwyższych parametrów na rynku, jeśli mowa o wędziskach w tej klasie. W tej rodzinie znajdziesz zarówno ciężkie feedery, jak klasyczne kije do methody. Wyśmienity stosunek jakości do ceny.
Szykując się na zakup wędki, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
- Jaką techniką zamierzam łowić?
- Jaką specyfikę ma moje łowisko?
- Na jakich odległościach zamierzam się skupić?
- Na jaki gatunek ryb się nastawiam?
Zadawanie sobie takich pytań może wydawać się błahostką, ale odpowiedzi mają znaczący wpływ na dobry wybór wędki, bo tak naprawdę nie ma kijów uniwersalnych, które poradzą sobie w każdych warunkach.
Aby ułatwić Ci nieco sprawę, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik o tym, jak wybrać odpowiednią wędkę i na co w szczególności zwrócić uwagę podczas tego wyboru.
Odpowiedziałeś sobie na pytania zamieszczone w pierwszej części poradnika? Teraz możesz skupić się na parametrach wędek.
Długość
Musisz być przygotowany na to, że nie każdą długością kija dorzucisz w wybrane przez siebie miejsce. Zastanów się zatem, na jakie łowisko potrzebujesz wędki, czy będziesz musiał tam łowić na dystansie czy raczej masz zamiar obierać bliższe odległości. Jeśli chcesz łowić “ pod stopami” lub na niedalekim dystansie, wybierz wędkę krótszą, która ułatwi Ci rzut i hol ryby z bliskich odległości. Na dalsze dystanse lub rzeki o silnym nurcie lepiej zdecydować się na wędki dłuższe, które są przy tym najczęściej wyposażone w większe przelotki i posiadają większy ciężar wyrzutu, a tym samym większą moc.
Zasady stosowania odpowiednich długości wędek
- Wędka 2.80 do 30 m
- Wędka 3.00 do 40m
- Wędka 3.30 do 50-60 m
- Wędka 3.60 do 65-70m
- Wędka 3.9 - 4.20 - 80m +
Akcja i ciężar wyrzutu
- Akcja progresywna
Im bardziej „przelotowa” lub progresywna jest akcja wędki, tym bardziej ugina się ona stopniowo na całej długości blanku i generalnie tym bardziej miękka jest jej praca. Ten typ akcji jest zwykle stosowany na krótszych wędziskach, gdzie dalekie rzuty nie są wymagane. Praca progresywna kija zdecydowanie wspomoże Cię na przykład podczas zmagań z karpiami. Jeśli będziesz łowił mniejsze okazy, wędka o takiej akcji łatwiej wskaże Ci branie. Podczas walki z silniejszymi okazami zaś, zniweluje ryzyko zerwania zestawu.
- Wędki o sztywniejszej akcji
Dłuższe wędki do połowu leszczy i małych ryb mają zazwyczaj szybszą akcję, która jest znacznie bardziej ograniczona do górnej połowy blanku. W sztywniejszy wędkach można zastosować większy ciężar wyrzutu, dzięki czemu nasz zestaw poleci na dalszą odległość dystans.
Podczas wyboru wędki najlepiej zastosować kompromis. Zbyt miękka wędka nie pozwoli Ci osiągać dalszych odległości, natomiast zbyt sztywna może pozbawić Cię zestawu w kluczowym momencie.
Ciężar wyrzutu
Aby dobrać wędkę z odpowiednim ciężarem wyrzutu, musimy poznać specyfikację łowiska, na które się nastawiamy i wielkość ryb, jakie zamierzamy łowić. Jeśli naszym celem są duże okazy na dalszych odległościach, powinniśmy zdecydować się na wędki o większym ciężarze wyrzutu. Jeśli zamierzamy łowić mniejsze gatunki ryb na krótszych dystansach, odpowiednio powinieneś zdecydować się na kij o mniejszej mocy. Na rynku feederowym najczęściej spotyka się wędziska, których górna granica wyrzutu wynosi od 40 do 80 gram. Analogicznie więc, 40 gramowe wędki świetnie sprawdzą się przy łowieniu delikatnych ryb, takich jak płotki czy jazie. 80g kije zaś świetnie sobie radzą podczas wymagającego łowienia dużych ryb z dalekich odległości lub na dużych rzekach z mocnym nurtem, gdzie także będziemy mieli do czynienia z dużo silniejszymi okazami.
Rękojeść
Większość dostępnych wędek posiada rękojeść korkową lub zrobioną z pianki EVA, a także rękojeści mieszane, stworzone z obu tych materiałów. Pełny korek jest droższy, ale też używany w wielu starszych i klasycznych wędziskach i charakteryzuje go wytrzymałość. Pianka EVA zaś, skutecznie blokuje ślizganie się mokrych rąk po rękojeści i nadaje wędce nieco nowoczesnego designu. A że każdy ma inne poczucie estetyki, wybór rękojeści traktujemy bardziej jako indywidualną sprawę każdego wędkarza.
Można zauważyć jednak, że dłuższe wędziska będą miały równie dłuższe rękojeści. Wszystko po to, by podczas rzutu móc swobodnie wyprostować ręce i nadać odpowiednią moc, która pozwoli na dalszy lot zestawu.
Szczytówki
Szczytówki są zwykle wykonane z włókna szklanego lub węglowego. Szklane szczytówki są znacznie bardziej miękkie i używane do najlżejszych zestawów. Natomiast węglowe są mocniejsze i sztywniejsze, co pozwala łowić większe ryby i zdobywać dalsze odległości podczas rzutów.
Szczytówki są klasyfikowane według krzywych testowych, co określa ciężar, jaki może przyjąć końcówka, zanim zostanie jej wykrzywienie osiągnie 90 stopni. Zwykle lekkie szczytówki są sklasyfikowane jako 0,5 oz, 1 oz i 1,5oz, są one idealne do mniejszych ryb i łowienia karpi na krótkich dystansach. Szczytówki 2 oz, 3 oz, a nawet 4oz lub 5oz są przeznaczone do łowienia większych okazów, ciężkimi zestawami.
Wiele wędzisk posiada w zestawie dodatkowe szczytówki o różnych krzywych ugięcia.
Przelotki
Rozglądając się po wędkach z pewnością zauważysz, że dane modele posiadają różne średnice przelotek. Zasada jest bardzo prosta - im większe oczka, tym żyłka lepiej się wysuwa, a tym samym nasz zestaw leci dalej. Wędki do dalekich rzutów właśnie dlatego są najczęściej wyposażone w większe przelotki.
Z czego zrobione są wędki?
Pierwsze wędki wykonywano z drewna, najczęściej giętkiego bambusa. W dzisiejszych czasach nowatorska technika pozwoliła odejść od tej metody i tworzyć wędziska dużo bardziej wytrzymalsze. Do produkcji wędek najczęściej wykorzystuje się włókno węglowe, choć można spotkać wędki z domieszką włókna szklanego.
Wędki z włókna węglowego
Włókno węglowe póki co, jest podstawowym materiał wykorzystywanym do produkcji wędzisk, z pewnością dlatego, że posiada ono wiele pożądanych w wędkarstwie cech:
- jest nawet pięciokrotnie bardziej wytrzymalsze niż stal, przy tej samej wadze elementu
- jest wytrzymałe zmęczeniowo, a wielokrotne rzuty w małym stopniu mu szkodzą
- jest lekkie i niezwykle sztywne
- ma niską rozszerzalność cieplną. W zróżnicowanych temperaturach włókno węglowe mniej się rozszerza i zachowuje swoje parametry, więc wędkowanie zimą jak i podczas letnich upałów nie zmienia zasadniczo cech wędziska
Wędki z włókna węglowego są dostępne w różnych stopniach sztywności określanych jako moduł, czyli miara zastosowanego naprężenia potrzebnego do odkształcenia lub zgięcia materiału w stanie gotowym. Im wyższy moduł, tym sztywniejszy materiał, co oznacza, że producenci wędzisk mogą używać mniej materiału, aby uzyskać taką samą sztywność. Czułość wędzisk węglowych pozwala na łatwiejszą zauważalność brań, a ich sztywność wpływa na mocniejsze zacięcie. Dzięki mniejszej elastyczności materiału, modele z włókna węglowego są oceniane jako wędki o szybkiej lub bardzo szybkiej akcji.
Wędki z włókna szklanego
Włókno szklane jest bardzo elastyczne i cięższe od węglowego, ale jest też mniej czułe i słabsze. Wędki z włókna szklanego uginają się w parabolicznym łuku, tak że cała wędka wygina się od szczytówki do dolnika. Odległość miejsca od szczytówki, w którym wędka ugina się pod obciążeniem, określa akcję wędki. Modele z włókna szklanego posiadają zazwyczaj wolną lub średnią akcję, która daje rybom więcej okazji do złapania przynęty. Wędki z włókna szklanego są idealne dla początkujących wędkarzy, ponieważ są one tańsze i bardziej wytrzymalsze niż modele z włókna węglowego.
Wędki kompozytowe
Wędki kompozytowe zbudowane są z połączenia włókna szklanego i węglowego. Stanowią środek pomiędzy dwoma rodzajami wędzisk, opisanymi wyżej. Oznacza to, że są bardziej czułe niż wędki z włókna szklanego, ale mniej mocne niż kije węglowe.
Czym różnią się wędki feeder od method feeder?
W zasadzie jednymi i drugimi możemy łowić w obu technikach, jednak przyjęło się, że wędki do method feedera są bardziej miękkie i posiadają akcję progresywną.
W feederze używa się bardziej sztywnych blanków. Ważnym aspektem jest jednak ciężar wyrzutu. W feederze łowi się często mniejsze ryby, do których powinno się używać nieco lżejszych wędek. W method feeder zaś, waga naszych zdobyczy może być różna i należy przygotować się zarówno na małe ryby, jak i naprawde duże okazy.
Pamiętaj, aby ciężar wyrzutu dobierać także do rodzaju łowiska. Jeśli wybierasz się na feeder na dużą, rwącą rzekę, zaopatrz się w kij o większej mocy. Ryby tam choć małe, potrafią być bardzo silne.