You're currently on:

PELLETOWE PORÓWNANIA

W ostatnim czasie miałem możliwość testowania oraz porównania dwóch produktów marki Winner, skierowanych do wędkarzy łowiących na skupiającą coraz większą grupę fanów “Metodę” czyli Method Feeder.
Testowane produkty to Method Feeder Premium Pellet oraz Method Feeder Ready Soft Pellet.
Wspomniane wyżej produkty testowałem w różnych porach roku, warunkach,na różnych łowiskach. Swoje obserwacje i wnioski przedstawię w kilku akapitach,tak aby zawrzeć w tekście wszystkie wnioski.
Pierwsze wrażenie
Obydwa produkty pakowane są w mocne estetyczne opakowania z wyraźnym logo marki.
Waga opakowań to 1kg.
Zacznę od pelletu Premium, po otwarciu paczki ukazuje się nam jasny, gładki i twardy pellet o równej strukturze, wyrównanej barwie i delikatnym rybnym zapachu świadczącym o dodatku mączek rybnych i sporej zawartości białka.
Pellet Ready Soft nasączany jest znaną producentowi mieszanką olejów i substancji nadających mu miękkość, ciekawą konsystencję “gąbki” o której wspomnę później. Pellet charakteryzuje się równie delikatnym co poprzednik zapachem z delikatnym zapachem orzechowym. Co ciekawe mimo tego, że pellet pakowany jest w takim stanie i w formie nawilżanej jest przechowywany jest w bardzo dobrej konsystencji co dobrze świadczy o produkcie.
Przygotowanie
Zauważyłem, że obydwa produkty charakteryzuje wysoka jakość, stabilność oraz swoboda w metodzie przygotowania.

Pellet Premium można dosłownie zalać i zostawić, raczej niemożliwe jest przemoczenie i problemy znane z szeregu wpisów w internecie. Pellet Premium wchłania spore ilości wody bez szkody dla jego struktury a nawet z korzyścią. Możemy dokładnie dobrać pożądane przez nas parametry pelletu od twardych, lekko klejących ziaren pelletu, które dodatkowo wchłaniają atraktory i aktywatory zapachowe które bardziej zaawansowani wędkarze dodają podczas łowienia aż do miękkiego, bardzo mocno domoczonego miksu który wykazuje silne zdolności klejące ale nie tworzy sklejonej, ciapowatej masy, plasteliny która bywa utrapieniem mniej doświadczonych użytkowników innych pelletów. Mocno namoczony pellet Premium ma bardzo jasną barwę, doskonale się klei a podczas wyciskania w foremce wypuszcza “mleczko” które na pewno ma dodatkowy walor wabiący w wodzie.

 

 

 

 

 

Pellet Ready Soft z racji tego że jest już wstępnie namoczony może być używany przez naprawdę początkujących użytkowników, umożliwia też bardzo szybkie przygotowanie i nie wymaga długiego procesu obróbki przed łowieniem. Tak jak Pellet Premium wykazuje się dużą stabilnością, ciężko go przemoczyć a zamiana go w zbitą masę jest równie mało prawdopodobne jak w przypadku poprzednika. Pellet wystarczy spryskać małą ilością wody lub wymieszać mokrą ręką dodając tylko tyle wody ile potrzeba do nadania pożądanej przez nas konsystencji.
Obydwa produkty używane były podczas długich, kilkunastogodzinnych zasiadek i przez cały czas pellety zachowywały strukturę i jakość, wymagały jedynie utrzymywania wilgotności podczas połowów w wysokich temperaturach.

 

 

 

 


Praca w wodzie
Obydwa produkty testowane były w podajnikach i foremkach jednej marki. Równie dobrze odciskają się w foremce, uzyskując ładny kształt, odchodzą od formy bez problemów niezależnie od siły, stopnia ubicia foremki, dodatku atraktorów a także podwójnego nabycia w celu podania większej ilości pelletu w łowisko. Uzyskane porcje dobrze trzymają się podajnika, nie odpadają a także nie wykazują tendencji do kruszenia się podczas rzutu. Dobrze świadczy to o jakości produktu. Podczas prób w wodzie obydwa pellety bardzo ładnie się osypują z podajnika, tworząc atrakcyjne dla ryb kupki pokarmu i prezentują podawaną przez nas przynętę. Zamierzone czasy wykazały że w zależności od temperatury i stopnia ubicia pelletu w podajniku, zanęta zaczyna osypywać się 20-30 sekund po wpadnięciu do wody a po mniej więcej 3 minutach podajnik jest pusty a w jego wnętrzu nie pozostaje pellet. Nie wiem jak zachowuje się podajnik z pelletem po dalekich i siłowych rzutach. Dodatkowo zauważyłem, że pellet Ready Soft uwalnia w górę drobne cząstki pelletu, którymi są oklejone nawilżane wstępnie ziarna zanęty. Zarówno pellet Premium jak i nawilżany absorbują i trzymają dodatki typu Diffusion Booster.
Dodatkowo zauważyłem, że pellet Premium Method Feeder wchłania dużo bardziej płynne produkty z serii Turbo Liquid, dając przy tym ciekawe efekty zapachowe jak i w postaci zainteresowania ryb, poszerzając możliwości prezentacji podajnika podczas połowu.

Podczas testów do obydwu mieszanek dodawałem różnorakie dodatki w stylu mielonych pelletów, sypkich dodatków, prażonych i zmielonych konopii itp. Dodawałem też melasę, płynne atraktory oraz aktywatory do pelletu. Wynik był zawsze przewidywalny i dobry. Mieszanki dobrze się kleiły, formowały a dodatki nie wpływały obniżająco na jakość pelletów.

Łowienie i wyniki
Prezentowane pellety testowałem od lata 2018 roku, jesień tegoż roku i wiosnę 2019. Łowiska na których łowiłem to głównie komercje czyli sztuczne stawy oraz zbiorniki komercyjne o charakterze naturalnym a także w pełni dzikie wody należące do związku. Najczęściej łowię po kilkanaście godzin, zmieniając podajniki, sposoby prezentacji, przynęty oraz to wszystko czym możemy dopasować Method Feeder do łowiska. Tak jak wspomniałem wyżej produkty wykazały się bardzo wysoką stabilnością i powtarzalnością efektu. Mogłem dostosować się do warunków panujących na danym łowisku a same przygotowanie kolejnych partii pelletów proste i przewidywalne. Bardzo przydatne chociażby w warunkach dużej aktywności ryb czy też zawodów gdzie musimy dorobić lub przygotować szybko i dokładnie potrzebną porcję zanęty będąc pewnym efektu tych przygotowań.
Samo łowienie było z reguły komfortowe z racji jakości mieszanej, łatwości formowania i pewności podania dobrze załadowanego podajnika w wybrane miejsce, niezależnie od dystansu.
Wyniki były więcej niż satysfakcjonujące, łącznie z złowieniem na Ready Soft Pellet czterech amurów jednego dnia w październiku…
Również wiosną tego roku, która nie rozpieszcza nas aurą uzyskałem już bardzo dobre wyniki, celowo przeciwstawiając produkty Winnera innym markowym mieszankom przeznaczonym do Method Feeder.

Wnioski i podsumowanie
Kupując produkty marki Winner czyli Method Feeder Premium Pellet oraz Method Feeder Ready Soft Pellet otrzymujemy produkt o wysokiej jakości, łatwości przygotowania. Bardzo stabilny i przede wszystkim atrakcyjny dla ryb, fakt ten potwierdzony na wielu odwiedzanych przeze mnie łowiskach.
Nie będąc testerem żadnej marki i kupując potrzebne pellety za własne pieniądze, jestem skłonny kupować wyżej wymienione produkty za własne środki.
Bardzo ciekawe produkty warte uwagi. Który produkt oceniam wyżej? Z racji tego że sam komponuję swoje mieszanki częściej będę stosował Pellet Premium ale Pellet Ready Soft też ma zalety których potencjał można wykorzystać.
Ten sezon pokaże, który z tych produktów zawita na stałe do mojego arsenału…

Elwir Dziendziela.