You're currently on:

CO NAJLEPIEJ SPRAWDZI SIĘ W METODZIE ???

Kolorowy świat przynęt dostępnych na rynku wędkarskim niejednemu może zawrócić w głowie. Do tego dochodzi jeszcze cała gama aromatów, od słodkich po niebywale śmierdzące.

A co tak naprawdę sprawdza się nad wodą? Czy jest jeden niezawodny killer na każde warunki? Czemu na różnych łowiskach te same gatunki ryb reagują na inny zapach lub kolor przynęty i od czego to zależy? W tym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości i opowiedzieć nieco o praktykach dotyczących wyboru przynęty w technice method feeder.

Rodzaje przynęt

W methodzie wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje przynęt proteinowych:

Dumbellsy – bardzo popularne wśród wędkarzy, ze względu na chociażby ich prosty sposób zakładania. Są to lekko spłaszczone przynęty o owalnym kształcie, ułatwiającym ich mocowanie. Można lokować je na włosie, z użyciem gumki lub pushstopu. Najczęściej wybierane w rozmiarze 12 x 8mm.

Kulki – w method feeder najczęściej stosowane są tzw. micro kulki (micro boilies) w rozmiarze 8mm. Prezentowane zazwyczaj za pomocą pushstopu lub klasycznej techniki „na włos”.

Pellety, soft pelletydostępne w szerokiej gamie rozmiarowej. W technice method feeder najbardziej popularne to pellty 8mm i 12mm. Najczęściej lokowane są na włosie lub za pomocą gumki. Soft pellety to miękka odmiana tej przynęty, najczęściej dostępna w niewielkim rozmiarze. Możemy mocować je za pomocą gumki lub, jako jedyne, zakładać na haczyk.

Wybór rodzaju przynęty jest tak naprawdę uzależniony od naszych upodobań. Dopiero na łowisku przekonujemy się jaki typ w danym dniu najbardziej odpowie rybom. Aby dojść do tej informacji, w tym przypadku zostaje nam tylko metoda prób i błędów.

Przynęty pływające, zbalansowane i tonące

Przynęty method feeder można podzielić również ze względu na ich wyporność w wodzie.

Wyróżniamy:

Pop up (przynęta pływająca)rodzaj przynęt, które unoszą zestaw na długość przyponu do góry, co ma na celu jak najlepsze jej zaprezentowanie.

Wafters (Przynęty półpływajace, zbalansowane) – przynęty unoszące się nad dnem, ale nie podnoszące haczyka, przez co prezentują się bardziej naturalnie.

Tonące – rodzaje przynęt, które wraz z zestawem leżą na dnie w centrum jego położenia.

Kolory i zapachy

Teorii dotyczących tego, jaki zapach czy kolor wybrać jest bardzo wiele. Wiąże się to z faktem, iż rynek wędkarski jest niezwykle obfity w rodzaje przynęt pod tym kątem. W kontekście aromatu wyróżniamy trzy typy przynęt:

- słodkie

- rybne, śmierdzące

- mieszane, np. Słodki Czosnek.

Ich wybór tak naprawdę zależy od nas samych, ale w świecie wędkarskim krąży kilka dość sprawdzalnych plotek o zastosowaniu wybranych smaków pod konkretne warunki, które można uznać za naprowadzające. Najczęstsza zasada jest taka, że podczas zimniejszych dni, wczesną wiosną lub późną jesienią stosujemy zapachy rybne, o mocniejszym fetorze. Latem, w czasie upałów stawiamy na aromaty słodkie i owocowe. Wtedy także powinniśmy zastosować bardziej wyraziste kolory. Barwy ziemi, ciemne, zlewające się z dnem odkładamy na gorsze warunki, kiedy ryba nie wykazuje oznak współpracy. Druga zasada tyczy się rodzaju dna łowiska, na którym zamierzamy łowić. Jeśli jest ono czyste powinniśmy zastosować kolory jasne, bardziej wyblakłe. Kiedy dno jest muliste, a woda bardziej mętna, warto zastosować przynęty w bardziej intensywnych barwach.

Podstawowym arsenałem przynęt, który zawsze powinien gościć w naszym pudełku, są:

- przynęty w kolorze żółtym, pomarańczowym – świetnie zauważalne przez ryby;

- przynęty o smaku truskawkowym – ponadczasowy smak przynęt. Większość zasiadek zaczyna się od uzbrojenia chociaż jednego zestawu właśnie w ten rodzaj wabika;

- jeden z tzw. „śmierdzieli”, np. halibut czy śmierdzące masło – przydatne do zmiany taktyki, kiedy inne rodzaje przynęt zawodzą.

Podczas wyboru przynęty ważnym aspektem jest jakość produktów. Warto nieco zorientować się w tym temacie i postawić na wabiki, których aromat i barwa nie są chwilowe. Co to dokładnie znaczy? Oznacza to, że zarówno intensywność koloru, jak i zapach nie zmywają się i stabilnie utrzymują do rdzenia przynęty. Przykładem takich produktów mogą być dumbellsy Winner Method/Feeder Fluo Wafters (żółto – pomarańczowy mix o szerokim wachlarzu aromatów) czy Winner Method/Feeder Fluo Micro Chunks. Te ostatnie oprócz bardzo dobrych parametrów jakościowych, dostępne są w intensywnych zapachach i ciekawych barwach, m.in. świetnie sprawdzających się na łowiskach, kolorach wyblakłych „washed out”. Podobną paletę odnajdziemy także w kulkach methodfeederowych Method/Feeder Fluo Pop-up Micro Boilies.

Niestety nie ma jednej przynęty uniwersalnej na każdą wodę. Ich wybór jest uzależniony od wielu czynników, takich jak warunki atmosferyczne, kolor dna czy aktualne upodobania ryb. Przytoczone przez nas praktyki mogę nieco ułatwić zorientowanie, jednak ostateczną taktykę na daną zasiadkę musimy opracować sami. Warto jednak wziąć sobie do serca kilka tych podstawowych zasad i próbować, aby poznać własne łowiska i dojść do perfekcji.

Powodzenia
Winner Team Magda Paziewicz