You're currently on:

Karpiowe inspiracje – dlaczego pellet i ziarna nie mają być skuteczne na leszcze, klenie czy liny?

Zanęty Winner są przykładem nowoczesnych zanęt, które uwzględniają najnowsze trendy myślenia o sztuce nęcenia. Są ukierunkowane na konkretny gatunek, ale też zaprojektowano je w taki sposób, by przyciągały zwłaszcza większe egzemplarze. I nie chodzi tylko o grube frakcje, ale o to, że są one bardzo apetycznymi kąskami, o dużej sile Granulat winner przywabiania.

Dotychczas uznawano za oczywisty fakt, że „nowoczesna” zanęta to taka, która ma wabić, a nie karmić. Dlatego większość z rynkowej oferty to mieszanki bardzo drobno zmielone. Faktycznie, w wodzie tworzyła się chmura zanętowa, w której duże ryby nie mogły znaleźć niczego konkretnego. Dopiero w ostatnich latach dokonał się pewien przełom – zaczęły powstawać mieszanki, w których pojawiły się grube frakcje, połamane kawałki pieczywa, śruta, całe ziarna, pellet. To z jednej strony nawiązanie do tzw. tradycyjnej szkoły nęcenia (w której ryby nęcone są cząsteczkami zanęty raczej grubymi, takimi jak gotowane i parzone ziarna, gotowane ziemniaki, surowe płatki kukurydziane, rozmoczony chleb, gotowany makaron), z drugiej efekt jak najbardziej nowoczesnego myślenia o zanęcaniu, jednak na polu… karpiowym! Od jakiegoś czasu prace nad nowoczesnymi sposobami nęcenia karpi bardzo przyspieszyły. Obecnie dopracowane je na tyle, że dostępne są bardzo skuteczne mieszanki spożywcze, różne odmiany pelletu, a także miksy ziaren. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te sposoby nie zaadaptować do sposobów nęcenia innych gatunków ryb spokojnego żeru. W końcu wszystkie należą do tej samej rodziny – karpiowatych…

Grube cząsteczki selekcjonują ryby w łowisku – do takiej zanęty chętniej wchodzą większe egzemplarze, a sama ich obecność powoduje, że drobnica znika z tego miejsca. Wielu otwartych na nowości wędkarzy chętnie eksperymentuje, sięgając po nowoczesne zanęty, wzbogacone o wysokiej jakości atraktory, stymulatory, wzmacniacze smaku, a także o grube cząsteczki, mielony granulat, pellet, niezmielone ziarna. Do tej grupy należą zanęty Winner z serii Master Mix. Ale w tej ofercie znajdują się także pozycje, które znakomicie uzupełniają ofertę firmy. Jest to rodzina pelletów Master Mix, oraz mieszanki ziaren Duży Leszcz, Duży Karp, oraz Uniwersalne.

Amator pelletu Granulat to idealna zanęta na klenie.

Pellety Winnera zawierają kompleks zapachowo – smakowy, ukierunkowujący granulat pod kątem nęcenia konkretnych gatunków ryb Duży Lin Karaś, Duży Karp, Duży Leszcz), część jest nasycona atraktorami o wyraźnej nucie zapachowej (wanilia i truskawka). Dostępny jest pellet o średnicy 6 mm, co pozwala selekcjonować ryby średnie i większe. Wędkarze otrzymali do ręki kolejne fantastyczne narzędzie skutecznego zanęcania, co najważniejsze zaś, o zupełnie nowych właściwościach.

Zacznijmy od tego, że zanęty tego typu to nie jest szczególna nowość, w wędkarstwie pellet od lat wykorzystują łowcy karpi, dodajmy, że z dużym powodzeniem. Jednak w klasycznym wędkarstwie spławikowym zanęty pelletowe do tej pory niedoceniane, a wiedza na ten temat wśród polskich wędkarzy jest raczej uboga. Tymczasem ta bariera, oddzielająca coraz dynamicznej rozwijające się wędkarstwo karpiowe od nieco skostniałego wędkarstwa spławikowego została pokonana już dawno, przynajmniej w Anglii. Wpływ na to miał przede wszystkim rozwój łowisk komercyjnych, co ułatwiało wymianę doświadczeń pomiędzy wędkarzami.

Amatorzy pelletu Amatorzy pelletu

Stąd pellet, początkowo wykorzystywany głównie do nęcenia karpia, szybko zaczęli stosować łowcy leszczy i płoci, a ponieważ sprawdził się w sposób nadzwyczajny, toteż nic dziwnego, że obecnie na Wyspach pellet nasączony odpowiednimi atraktorami jest szeroko dostępny i stanowi poważną alternatywę dla zanęt sypkich. Winner opracował technologię produkcji wysokiej klasy pelletu, we wszystkich przypadkach podstawowe komponenty to ziarna zbóż, produkty z nasion roślin oleistych, mączka rybna, olej i tłuszcz, minerały i witaminy, natomiast w zależności od przeznaczenia dodawane są także kierunkowe zioła i atraktory . Masa pelletowa poddawana jest ogromnej kompresji i obróbce termicznej, przez co w małe masie ściśnięta jest duża ilość materiału.

karp Nie ma lepszej zanęty na karpie, jak granulat.

Jakie są podstawowe atuty pelletu? Zaczyna działać niemal natychmiast po umieszczeniu w łowisku, rozpuszcza się wolno, w sposób kontrolowany, a w zależności od procesów, jakim został poddany w czasie produkcji, ostateczny czas rozpuszczenia może nastąpić po wielu godzinach. Jak wiadomo, w przypadku klasycznych zanęt, ten proces może trwać od kilku, do najwyżej kilkudziesięciu minut. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie zupełni nowych strategii, czyli, na przykład, zanęcania jednorazowe łowiska (jedna porcja na wiele godzin), pellet może także posłużyć do długotrwałego nęcenia bez obawy o zepsucie czy skiśnięcie. Specyficzny skład granulatów zabezpiecza przed przekarmieniem ryb – jest wręcz odwrotnie, pellet przyspiesza metabolizm jak również przyrost ich biomasy.

Porady:

Pellet można wrzucić do wody w postaci sypkiej (zmielonej), może stanowić także dodatek do zanęty sypkiej (od 10 do 25 procent). Dodany do zanęty wydłuża (nawet trzykrotnie!) czas jej działania. 

Granulaty można wykorzystać jako zanętę (wrzucając je do łowiska luzem, ręką, łyżką zanętową lub wystrzeliwując z procy; można je także sklejać i formować niewielkie kule zanętowe), można także dodawać do zanęty

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.